sobota, 4 lutego, 2023
Strona głównaPoradyIle powinien wystawać parapet zewnętrzny?

Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny?

W większości przypadków parapet wykonuje się przed ociepleniem ścian. Aby okapnik parapetu wystawał 4 cm poza lico ściany, przy ustalaniu jego szerokości należy koniecznie określić planowaną grubość muru. Dzięki temu woda spływająca po parapecie nie będzie przedostawać się do tynku pod oknem i go niszczyć.

Zwróć uwagę na to, że okapnik pozwala na odrywanie się kropel wody, jeśli nie korzystasz z gotowych parapetów (które mają odpowiednio wyprofilowane okapniki), lecz wykonujesz je samodzielnie, np. na budowie. Jeśli nadasz mu niewłaściwy kształt, woda zamiast się odrywać, będzie ściekać pod parapet (może się tak zdarzyć również wtedy, gdy parapet jest zbyt cienki) (może się tak zdarzyć również wtedy, gdy parapet jest zbyt wąski). Aby zapewnić właściwą przyczepność, zaprawę klejową pod parapetem należy nakładać ciągłym pasem, a nie tylko w kilku miejscach.

Parapet zewnętrzny chroni zewnętrzną część budynku oraz odprowadza wodę opadową poza budynek.

Prawidłowy montaż parapetu zewnętrznego nie jest trudny, ale wymaga staranności i przestrzegania kilku podstawowych wymagań.

Rolą parapetu zewnętrznego jest ochrona fragmentu elewacji budynku oraz odprowadzanie wody deszczowej. Niestety, nawet najlepszej jakości parapet nie spełni swojej roli, jeśli zamontujemy go nieprawidłowo. Prawidłowy montaż parapetów zewnętrznych to często zadawane pytanie. Oto kilka ogólnych wskazówek, o których warto pamiętać, aby nie popełnić kosztownych błędów.

parapet zewnętrzny

Montaż parapetu na zewnątrz

Parapet zewnętrzny montuje się wsuwając kołnierz parapetu pod profil ramy. W przypadku okien z PCW i aluminium jest to zwykle wykonywane w procesie produkcyjnym, ale w niektórych przypadkach w oknach drewnianych może być konieczne wywiercenie otworu na „wydrę”.

Alternatywnie można również umieścić parapet przed oknem, ale w tym celu należy użyć taśmy rozprężnej, którą mocuje się do kołnierza parapetowego. Następnie w ramę okna wkręca się wkręty parapetowe. Należy to robić ostrożnie, aby nie zablokować otworów odwadniających. Podczas montażu parapetu zewnętrznego należy przestrzegać dodatkowych wymagań.

Montaż parapetów zewnętrznych przebiega zgodnie z kilkoma prostymi wytycznymi.

  • Zaleca się, aby parapet miał nachylenie 5º w kierunku zewnętrznym, aby woda mogła swobodnie spływać poza jego obręb.
  • Aby zapobiec podmywaniu elewacji przez wodę, parapet zewnętrzny powinien wystawać 30-40 mm poza elewację.
  • Przejście od parapetu do ściany powinno być wolne od kropli, aby woda nie spływała pod okapnik.
  • Otwory odwadniające w dolnym profilu ramy okiennej nie powinny być zakrywane przez parapet w oknach plastikowych lub aluminiowych.
  • Nie zaleca się tynkowania bocznych krawędzi parapetu. Rozszerzalność liniowa parapetu prowadzi do pękania ścian na skutek zmiany wymiarów parapetu pod wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego punkty styku uszczelnia się materiałami trwale plastycznymi, aby zapewnić możliwość regulacji jego długości.

W których oknach trzeba montować parapety zewnętrzne?

Standardem powinny być okna z parapetem wystającym co najmniej 5 cm poza ścianę. Gdy ulewny deszcz zmyje brud z okien i odsłoni je, elewacja będzie dzięki nim chroniona przed mokrymi plamami.

Wystające parapety trzeba montować tylko wtedy, gdy okap dachu znacznie wykracza poza obrys domu lub gdy okna są umieszczone na zadaszonym tarasie. W takich przypadkach dolną powierzchnię ościeża można wykończyć materiałem, który łatwo utrzymać w czystości.

Gdy rama okna jest drewniana, parapet chroni ją przed przenikaniem wody, uniemożliwiając jej przedostawanie się do wnętrza muru, a jeśli jest warstwowy, zapobiega przedostawaniu się wody pod warstwę izolacji termicznej, co może prowadzić np. do powstawania wżerów w domu.


Jak poradzić sobie z Sumakiem? Sumak Octowiec jak się pozbyć

Polecane

Sprawdź też:

Social

0FaniLubię