sobota, 4 lutego, 2023
Strona głównaDomKarnisz na okno czy na całą ścianę? Ile powinien wystawać karnisz poza...

Karnisz na okno czy na całą ścianę? Ile powinien wystawać karnisz poza okno

Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Często ludzie zastanawiają się, jak dobrać karnisz, który będzie pasował do wymiarów okna. W związku z tym konieczne są dokładne pomiary szerokości wnęki okiennej. W większości przypadków wnęka okienna jest o około 10 do 30 cm dłuższa niż rzeczywiste okno.

Do szerokości wnęki okiennej należy dodać około 15-25 cm z każdej strony. Na tej szerokości musimy zainstalować wsporniki do naszego karnisza. Aby zminimalizować nieestetyczne szczeliny na krawędziach okna, karnisz powinien wystawać co najmniej 5-10 cm poza wspornik. Ponadto, dodatkowa przestrzeń z każdej strony może okazać się przydatna podczas mycia okien, gdy zasłonę można swobodnie odsunąć na bok.

Jak daleko od okna powinien być wysunięty karnisz?

Karnisze powinny wystawać od 15 do 25 cm poza szerokość ramy okiennej, niezależnie od tego, gdzie są zamontowane: na suficie czy na ścianie. Zaleca się, aby wsporniki do okna były zamontowane 5 cm nad samym oknem, aby ułatwić jego otwieranie.

Oczywiście, wymiary mają decydujące znaczenie. Idealnie byłoby, gdyby karnisz wystawał 15-20 cm poza wnękę okienną po obu stronach, a jego długość wynosiła 30-40 cm, umożliwia to całkowite otwarcie okna. Wszystkie wymiary karniszy podawane są w kategoriach długości rurek. Dodaj długość każdej końcówki karnisza zgodnie z opisem produktu, aby otrzymać całkowitą długość każdego karnisza.

Jaki rozmiar karnisza kupić?

Jeśli chodzi o zakup karnisza, mamy do wyboru wiele opcji. Prawidłowo zamontowany karnisz służy zarówno jako zasłona, jak i element dekoracyjny w pomieszczeniu, ozdabia wnętrze. Musimy pamiętać, że oprócz wyboru idealnego wzoru, musimy również dobrać odpowiednią długość karnisza. Warto jednak dopasować szerokość karnisza do okna i ściany. Zbyt krótki karnisz pozostawi luki na krawędziach okna, uniemożliwiając jego całkowite zasłonięcie.

Montaż karnisza może być skomplikowany, jeśli jest on zbyt długi. Na szczęście w takiej sytuacji wystarczy przyciąć rury za pomocą piły do metalu. Czy wiesz, jak oszacować długość karnisza, aby tego uniknąć? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak określić właściwą długość karnisza.

długość karnisza

Pomiar długości karnisza

Pierwszym pomiarem, jaki wykonujesz, powinna być szerokość wnęki okiennej. Średnio około 10 do 30 cm większa niż samo okno. Istnieje jednak wiele wnęk, które nie są do końca takie, jakich byśmy oczekiwali. Do szerokości wnęki należy dodać po 10-20 cm zapasu z każdej strony - w tej odległości zamontujemy wsporniki, które w wielu przypadkach będą zapobiegać wyważeniu wnęki.

W większości przypadków uniemożliwią one dalsze przesuwanie się zasłon. Za wspornikami karnisz powinien wystawać na 5-10 cm. Z tego powodu długość rurki powinna być co najmniej o 30-40 cm większa niż szerokość wnęki okiennej.

Umieszczając okna przy prostopadłej ścianie, należy pamiętać o przestrzeni we wnęce między oknem a ścianą. Jeśli wnęka przylega bezpośrednio do ściany prostopadłej, należy rozważyć zastosowanie karnisza.

Jeśli nasza wnęka przylega do ściany prostopadłej, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie karnisza ze wspornikiem bocznym zamontowanym na końcu rury jako zakończenie. W ten sposób będzie można zaciągnąć zasłony aż do samego końca okna.

Różne rodzaje mocowań firan i zasłon do karnisza

Przed zakupem karnisza warto zastanowić się, w jaki sposób będzie on mocowany do dekoracji okiennych. W tym zakresie mamy wiele możliwości:

  • Żabki to najbardziej konwencjonalna metoda mocowania zasłon do karnisza; ta metoda najlepiej pasuje do tradycyjnego wystroju okna.
  • Coraz częściej stosowanym zamiennikiem agrafek są plastikowe klipsy montowane w specjalnej kieszonce na taśmie marszczącej.
  • Zasłony można zawiesić za pomocą specjalnej taśmy marszczącej, którą wszywa się w tkaninę tą metodą: taśmy systemowe.
  • Pierścienie - metalowe pętle wkładane do wycięcia w tkaninie.

Jedną z najnowocześniejszych metod mocowania zasłon na karniszu jest zastosowanie systemów flex. Do zastosowania systemu Flex potrzebne są specjalne haczyki wszyte w materiał. Możliwość modyfikacji i skrócenie czasu potrzebnego do zakładania i zdejmowania zasłon to dwie największe zalety tego rozwiązania.


Zastanawiasz się ile powinien wystawać parapet zewnętrzny? Sprawdź!

Polecane

Sprawdź też:

Social

0FaniLubię